Малий і середній бізнес Харкова: роздуми про історію і сучасність

2015 02 06 kharkiv maf 15

gerb KharkivЗ 2009 року харківські підприємці зіткнулися з жорсткою політикою місцевої влади по обмеженню малого бізнесу. Ці кроки були спрямовані на знищення споруд малих архітектурних форм і жодних можливостей вести свою справу на законних підставах. Так що ж відбувалося і як все помінялося? Почалося все з підготовки міста до Євро-2012. Під цією егідою розпочався масштабний благоустрій Харкова, де місця МАФам, на жаль, не було. Так, рішенням Виконкому з 2009 року було заплановано прибрати 2896 МАФів. З них 1682 знесли. У процесі була задіяна техніка комунальних підприємств. МАФи відвозились штрафний майданчик КП «Харківводоканал». Як правило, прибирали ті МАФи, що були встановлені самовільно, або у власників яких було відсутнє землевідведення. Сюди ж потрапили й ті кіоски, що стояли в «зоні відчуження», на станціях метро.

Усі власники МАФів, що підлягали знесенню, були заздалегідь попереджені. Щодня, співробітники інспекції з благоустрою та екології обходили території і виявляли незаконні споруди.

За тих років харківські підприємці зазнали колосальних збитків, оскільки узаконити свій бізнес у них просто не було шансів. Багато хто намагався знайти спільну мову з місцевою владою і пропонували «подяку» за недоторканість своїх кіосків. Ціна питання була від 30 000 до 80 000 гривень за свій імунітет. Але, як виявилося пізніше, це була тільки викачка грошей. Питання не вирішувались, а за місяць а то й менше люди викуповували свої кіоски зі штрафних майданчиків. Тим же, хто все ж знаходив впливових захисників, пропонували зробити кіоск за європейськими стандартами, а саме обшити композитними матеріалами, але за однієї умови, що роботи з удосконалення МАФу буде проводити лише певне підприємство. Ціни на «євроабгрейд» залежно від розміру кіоску коливалися від 50 000 до 100 000 гривень. Розуміючи, що окупити дані вкладення було проблематично, а то і зовсім нереально, чимало підприємців пішли з цього виду діяльності, оскільки захисників у них не було. Люди залишилися незахищені від влади. 

Як же відбувається отримання дозвільних документів на МАФ в Харкові? Для розміщення МАФу необхідно: дозвіл обл(рай)ради про відведення земельної ділянки, договір на тимчасове користування землею, дозвіл на право розміщення МАФу. Ще є низка дозвільних документів, виданих головним архітектурним установою - паспорт на МАФ, протокол містобудівної ради про розгляд проектної документації, ордер по установці МАФу, що видає Головне управління з контролю за благоустроєм.
Спілкуючись з підприємцями, ми з'ясували, що всі дозволи отримати досить реально, окрім землевідведення, яке в Харкові одержати законним шляхом просто неможливо. Його в принципі не дають. Тоді яким чином з'являються МАФи? Коли постає питання про землевідведення, порушується як завжди актуальне питання «скільки коштує»? Без землевідведення в Харкові встановити кіоск коштує від 40 000 грн. і меж досконалості, як кажуть, немає, бо все залежить від розміру, місця розташування і, звичайно, від того, з ким саме вирішується питання.

Що стосується вуличної торгівлі, то тут ситуація набагато простіше. Журналісти запевняють, що 100% лотків на вулицях Харкова знаходиться незаконно. Тут вже підключається міліція, яка дозволяє торгувати, звичайно не без районної адміністрації. У них негласна домовленість, так за ст. 160 КУпАП штраф можуть накладати як працівники міліції, так і представники районних адміністрацій.

На сьогоднішній день в Харкові просто замовчують про сформовану ситуацію з корупційною системою. Журналісти перестають писати про незаконні знесення, оскільки впродовж 6 років це увійшло в звичку і вже мало кому цікаво. Люди зневірилися від своєї беззахисності, а ті, хто працює, мовчать або уникнути гніву чиновників і не позбутися свого, може єдиного, доходу.

Так само існує дуже цікава схема з відбору у громадян приміщень, що знаходяться на балансі міста. Підприємець, орендуючи приміщення у міста, проводить ремонт та налагоджує свою діяльність і, як тільки справа доходить до будь-якого прибутку, налітають «яструби» з Фонду майна і знаходять якісь порушення, часом навіть вигадані. Перевірка може проводиться без участі самого орендаря. Після цього підприємець йде до Фонду майна і з'ясовує, чому йому заборонили пролонгацію договору оренди або просто розірвали його в односторонньому порядку. Інспектор у відповідь показує зібрану справу з десятка незрозумілих скарг та акту намислених порушень. Після цього приміщення передається комунальному підприємству без проведення аукціону. За допомогою такої схеми місто забирає у громадян приміщення, природно, не компенсуючи витрачені кошти на ремонт, подекуди капітальний. Судитися з місцевою владою теж зі сфери фантастики, оскільки всі судді «грають» за правилами місцевої влади.

Чого ж воліють харківські підприємці? Провівши невеличке опитування, відразу можна збагнути, що громадяни просто безпорадні. У них немає можливості відстояти свої права законним шляхом. Усі спроби боротися з місцевою владою закінчуються фіаско. Люди перестали вірити в законність. Вирішення проблем полягає в «дачі на лапу» тому чи іншому чиновнику. За роки такого «благоустрою» люди витратили значні суми грошей на вирішення проблем в обхід законних методів ведення бізнесу. Також не вистачає доступності та прозорості отримання дозволів на МАФ.

Якщо в Харкові з'явиться потужна громадська організація, що дійсно буде підтримувати і захищати права малого та середнього бізнесу на всіх рівнях влади, люди повірять у можливість прозорої ділової діяльності.

 

МАФи до Євро-2012

2015 02 06 kharkiv maf 01

2015 02 06 kharkiv maf 02

2015 02 06 kharkiv maf 03

 

Як демонтували МАФи у Харкові

2015 02 06 kharkiv maf 04

2015 02 06 kharkiv maf 05

2015 02 06 kharkiv maf 06

2015 02 06 kharkiv maf 07

2015 02 06 kharkiv maf 08

 

МАФи в Харкові сьогодні

2015 02 06 kharkiv maf 09

2015 02 06 kharkiv maf 10

2015 02 06 kharkiv maf 11

2015 02 06 kharkiv maf 12

2015 02 06 kharkiv maf 13

2015 02 06 kharkiv maf 14