Микола ПОВОРОЗНИК: Бізнес-офіси мають працювати за формулою «бізнес для бізнесу»

Микола ПОВОРОЗНИК: Бізнес-офіси мають працювати за формулою «бізнес для бізнесу»Про принципи роботи бізнес-офісів, що створюються у Києві, питання регуляторної політики та перспективи їх вирішення «Громадянському Корпусу» розповів начальник Головного управління з питань регуляторної політики та підприємництва Микола ПОВОРОЗНИК.

 

 - Миколо Юрійовичу, питання створення бізнес-центрів зараз є достатньо актуальним і викликає інтерес у середовищі малого та середнього бізнесу та громадських організацій. Але люди часто питають, чим по суті відрізняються вони від так званих місць масової реєстрації?

- Центри масової реєстрації – це явище, які ми, як-то кажуть, повинні були пережити вже давно. Ми якраз і говоримо про те, що на сьогоднішній день через невизначеність у законодавстві й виникли так звані «центри масової реєстрації». Але вони не несуть у собі нічого, крім надання субєктам господарювання адреси для реєстрації.

Ми ж хочемо зробити так, щоб підприємцям надавався якийсь певний пакет послуг: юридичні, бухгалтерські, інформаційно-консультаційні, послуги з користування офісною технікою, забезпечення зв’язком, надання експертних послуг тощо. Бізнес-центри, бізнес-офіси, бізнес-інкубатори – єдиної назви законодавством поки ще не визначено. Я думаю, що скоріш за все, закріпиться поняття «бізнес-офіс».

У діяльності таких центрів мене, наприклад, цікавить наявність централізованої бухгалтерії. Бо, на жаль, у Києві така послуга практично зовсім не надається. Між тим, у нас є багато підприємств – малих та середніх, – які не можуть собі дозволити утримувати кваліфікованого бухгалтера. І від цього виникають проблеми зі звітністю та з багатьох інших питань. Ці підприємства не мають великих оборотів, тому для них було б дуже зручно, коли б їх обслуговував фаховий бухгалтер, який, у свою чергу, одночасно веде справи ще десятка таких самих підприємств.

- Але це повинен бути стовідсотково прозорий бізнес?

- Однозначно. Ми ж говоримо про легальний нормальний бізнес. Ще у 2000-му році рішенням Київради було створено комунальне підприємство «Київський міський бізнес-центр». І от у тих, хто працює з ним, ніколи не буває проблем з податковою. Тому що там є відповідні умови, згідно яких вони мають вести абсолютно прозору роботу з податковою, Пенсійним фондом тощо. У роботі центрів, які створюються зараз, закладаються такі ж принципи.

Дуже хотілося б, щоб у бізнес-офісах існував хоча б мінімальний пакет послуг для підприємців. Однозначно повинна бути пропозиція централізованої бухгалтерії, також мають бути консалтингові, юридичні послуги тощо. Щодо ж конкуренції між бізнес-офісами – незалежно від того, чи профільними, чи непрофільними вони будуть – все залежатиме від волі тих, хто їх буде створювати.

Ми ж даємо інструмент, механізм для підприємців стосовно створення інфраструктури підтримки підприємців. Це так звана формула B2B – бізнес для бізнесу. (У західних країнах під терміном В2В часто розуміється забезпечення яких-небудь виробничих фірм супровідними послугами, додатковим устаткуванням тощо. Однак у загальному сенсі визначенню B2B відповідає будь-яка діяльність, спрямована на клієнтів, які є юридичними особами. – «ГК»).

Крім того, чому мені хочеться, щоб громадські організації були локомотивами, які мають тягнути ці бізнес-офіси? Бо таким чином ми даємо їм інструмент, щоб вони ефективніше виконували свої статутні завдання. Адже у нас сьогодні, на жаль, все зводиться виключно до допомоги в судах і подібному. А тут ми даємо їм нормальну роботу.

- Тобто, таким чином, ми відходимо від напівлегального лобізму?

- Абсолютно вірно. Ми переходимо до нормальної прозорої роботи. Спілкуючись з податковою ми бачимо, що сьогодні вони аж ніяк не зацікавлені виконувати чисто фіскальні функції. Ми також виступаємо виключно за прозору роботу. І я більше ніж впевнений, що більшість підприємств у нас хоче працювати у нормальному легальному правовому полі. Тож ми даємо їм цю можливість. Не можуть дозволити собі найняти кваліфікованого бухгалтера – ми їм допомагаємо у цьому. Потрібна юридична допомога – отримайте офіційну кваліфіковану допомогу. Потрібно щось інше – будь ласка, інші послуги, які є безпосередньо у цих центрах.

- Наскільки чисельними є ініціативи створення нових бізнес-офісів у Києві?

- Зацікавлених у цьому досить багато. Головне, що треба зрозуміти: ми не говоримо зараз про якісь альтруїстичні наміри. Це нормальний бізнес – я вже згадував формулу В2В. Ми хочемо організувати роботу з мінімальним втручанням органів державної влади, міської адміністрації, податкової та інших структур.

На жаль, законодавство не завжди встигає за ініціативами, тому зараз ми й знайшли таку формулу. Сьогодні ми розробляємо пакет законопроектів щодо змін до існуючого законодавства, щоб було визначено, що таке бізнес-інкубатор, як він має працювати, які послуги має надавати й тому подібне. Те ж і по бізнес-центрах, які ми називаємо «бізнес-офісами». До речі, коли ми тільки починали працювати з цими проектами, то називали їх «бюджетними бізнес-центрами». Малося на увазі не те, що вони мають якесь відношення до бюджету, а у сенсі їхньої доступності до різних верств субєктів господарювання, тобто – не дорогі.

- Наскільки корисним є створення нових бізнес-офісів для міста?

- Для влади міста основне завдання – це створення нормальних умов для розвитку підприємництва у Києві. Розвиток підприємств дає створення робочих місць, сплату податків, які спрямовуються до бюджету міста.

Якщо там не буде подвійної бухгалтерії, ми тільки за їх створення, бо це легальна заробітна плата. Для нас це – податки, для найманих працівників – сплата до Пенсійного фонду, виконання трудового законодавства. Це абсолютно нормально. У цьому зацікавлені всі, хто прагне нормальних, прозорих правил для роботи.

- Які новації від вашого Управління можна чекати щодо спрощення ведення бізнесу у Києві?

- Щодо старту бізнесу сьогодні взагалі проблем нема ніяких. Якщо не говорити про центральні райони Києва, де, на жаль, до державних реєстраторів поки що великі черги, а, наприклад, про Дарницю чи Деснянський район, то для того, щоб зареєструвати підприємство, потрібно усього дві години. Прийти, подати пакет документів і зареєструватися.

Щодо новацій, то хочу зауважити, що ми, як і усі, працюємо у загальноукраїнському законодавчому полі. Між тим, на сьогоднішній день ми ініціюємо ряд нових законопроектів та змін до законодавства. Бо дещо все-таки потрібно змінити.

От, наприклад, є у нас сьогодні проблеми із закриттям бізнесу. Зокрема, у питанні часових параметрів. Сьогодні очевидно, що треба ввести скорочену схему ліквідації, якщо до підприємства немає ніяких питань щодо обсягів чи ще якихось. Зараз у нас йде дискусія щодо цього. Або визначити певні часові параметри для субєктів органів державної влади, які беруть участь у закритті підприємств.

А, наприклад, така річ, як податковий аудит. На сьогоднішній день немає визначеного терміну часу його проведення.

- Ось ситуація: приходить підприємець, і каже – я хочу терміново закритися. Які можуть бути варіанти?

- Так, це відкрите питання, і для його вирішення треба передбачити різні варіанти. Може це буде так, що він платить до бюджету якусь певну суму – чи сто, чи двісті гривень – залежно від виду діяльності. І за три, наприклад, дні підприємство закривають. Інакше – у порядку загальної черги це зроблять за місяць чи два, у залежності від вимог законодавства.

Тут існують різні шляхи вирішення проблеми. Найближчим часом через Комітет з економічних реформ ми проведемо відповідні законопроекти.

- За якими напрямками ще можна очікувати змін?

- Зараз ми готуємо законопроект про франчайзинг. Тому що на сьогодні у всьому світі франчайзинг – це на 80% інвестиції у малий та середній бізнес. У нас, на жаль, ця схема поки що не працює або працює не так, якби хотілося.

Також працюємо й в інших напрямках. Це – і дозвільна система, і адміністративні послуги, і контроль у сфері господарської діяльності.

Нещодавно відбувалося засідання силових структур за участю громадських організацій, на якому сторони дійшли згоди щодо багатьох питань контролю у сфері господарської діяльності. Але ж не хочеться, щоб це були просто домовленості. Треба, щоб усе було закріплено на папері, у вигляді змін до законодавства.

Закон про контроль у сфері господарської діяльності був прийнятий років пять тому. Усі були задоволені, а потім, коли почали його виконувати, то побачили, що він недосконалий. З одного боку, він нібито й нормальний, але деякі служби стали виводити себе з під цього закону, потім стали очевидними ще якісь шпарини. А закон має бути одним для усіх.

- Чи бачите ви прогрес у веденні бізнесу в Україні? Чи наближаємося ми у цьому плані до цивілізованих країн?

- На сьогоднішній день бізнес вже не є чисто національним. Ми не закрита країна – усі мають змогу їздити, бачити світ, здобувати міжнародну освіту. Тому – прогрес звичайно що є.

Я не бачу у нас якихось принципових відмінностей від тієї ж Європи. Від іноземного наш бізнес практично нічим не відрізняється. Можливо, десь ми за чимось ще не встигаємо, є деякі речі, якісь ділянки, де треба зробити певні зміни та корективи. Але вони цілком зрозумілі для нас, ми знаємо свої слабкі місця і обов’язково виправимо їх.

Інтерв’ю взяв Олександр КИРИЧЕНКО