Відбувся перший маршрут проекту "Зупинка з історією"

герб луганск 10
 
л1
 
"Хто не знає свого минулого, 
той не вартий щасливого майбутнього", - казав Максим Рильський. Учнівська молодь Кремінського ліцею №5 поділяє думку відомого українського письменника – класика. Тому з радістю погодилися  стати учасниками пілотного проекту  «Зупинка з історією», ініційованого Громадською волонтерською організацією «Громадянський корпус» у співпраці з МОН України та  Департаментом освіти і науки ЛОДА. 
Проект стартував 25 вересня. Він спрямований на формування в молоді історичної пам’яті та історичної свідомості, виховання патріотизму та любові до рідного краю, розвиток краєзнавства. Незвичність задуму полягає в тому, що провідниками в історію стануть не лише вчителі, а й відомі волонтери, лідери громадської думки, діячі культури, керівники Національної поліції, представники духовенства, військові, адміністратор кав’ярні, батьки учнів ліцею. 
Відправною точкою і водночас першою локацією, звідки ліцеїсти вирушили в екскурсійну подорож, був Кремінський ліцей №5. Заступниця директора Ліцею  Оксана Пономарьова ознайомила дітей з історією цього навчального закладу, нагадала, що в закладі є музей, у якому зібрано інформацію про вчителів колишньої школи – гімназії, про досягнення дітей і педагогів, про вихованців, яким вдалося реалізувати свій потенціал і стати успішними та відомими людьми. У розмові згадали ім’я Артема Вітка – першого командира батальйону «Луганськ-1», який згодом став депутатом Верховної Ради України.
Наступною зупинкою було відвідування заповідного урочища «Дубовий гай». Екскурсоводом на цій локації була учитель історії Кремінського ліцею №2 Ірина Білан. Вона розповіла присутнім, чому цю місцину називають «діамантом у намисті Кремінщини», про лікувальні властивості джерельної води, про флору і фауну Дубового гаю й особливу енергетику, що витає в урочищі. 
    
л2 
14 жовтня є особливим днем для українців. Цього дня відзначають День Покрови Пресвятої Богородиці, День Українського козацтва, день створення УПА. Мабуть, з  огляду на традиції та глибокий історичний зміст цього дня, наш календар державних свят поповнився ще однією датою – святом Дня захисника України. П’ятий Президент Петро Порошенко підписав Указ про надання святу державного статусу. І як ви думаєте де? Так, у Кремінній, на плацу Луганського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус імені героїв Молодої гвардії»! Саме тому наступна зупинка відбулася саме біля Кадетського корпусу, де ліцеїсти й дізналися про цей значимий для нашої держави історичний факт.
 л4
«Перший терикон Донбасу». Так називалась наступна локація. Учитель української мови та літератури Кремінського ліцею №5 Лідія Щолок розповіла групі про наші «донбаські гори»: скільки їх, териконів, на території міста, як видобували перше вугілля, як відбувалася урбанізація Кремінної через розвиток вугільної промисловості, наголосила на важкій, небезпечній, але такій необхідній праці шахтарів. З’ясувалося, що в кожній родині учасників подорожі є шахтарі. 
По дорозі в Сєверодонецьк учасники проєкту зупинились біля знаку  який стоїть на «кордоні» Кремінської та Рубіжанської громад. Діти, народжені в Кремінському районі, виявили обізнаність у питаннях зміни територіального устрою – поінформовані  про укрупнення районів, про створення Кремінської територіальної громади. 
 л5
 
Хто з вас бачив на в′їзді в Рубіжне на стіні житлового будинку символічний мурал? Цей витвір мистецтва має свою історію і належить сєвєродонецькому художнику Миколі  Курбатову. У 2014 році, у ході російсько – української війни,  будинок  слугував пристанищем для бойовиків, а згодом був зруйнований і розграбований. Родина Олександра і Ганни Рафікових з п’ятьма дітьми була змушена покинути рідне місто. А, повернувшись, господар вібудував дім і залишив на одній із проломлених стін згадку про ті страшні події – мурал у вигляді карти України. Цю щемливу історію про Український будинок Рафікових розказала учням волонтерка з Рубіжного Юлія Носарєва. Ця мужня жінка допомагала українським військовим з перших же днів збройного конфлікту, ризикуючи власним життям, та й, по суті, життям своїх близьких – возила українським військовим їжу, одяг, медикаменти. Небезпечних  ситуацій у волонтерській роботі Юлії було безліч. Сьогоднішня діяльність Ю.Носарєвої є зразком дієвого патріотизму: вже тривалий час разом з однодумцями вона плете маскувальні сітки для військових. Замовлень вистачає – група волонтерів «Рубіжанські павучки» не знає простою: уже сплетено понад 12.5 тис. метрів! 
л6
 
Справжнім відкриттям для всіх учасників подорожі стало існування в Рубіжному Музею рушника. Із великим натхненням  директорка Рубіжанського цетру туризму та краєзнавства Олена Тарасенко й методистка Олена Хмельницька розповідали учням про історію створення «рушникової кімнати», де містяться експонати з усіх куточків України, виконані різними техніками, вишиті неповторними візерунками. Музей налічує 184 рушники! Серед них є й такі, що вважалися  родинними  реліквіями. Пересічні українці, емігранти з Канади та Німеччини, волонтери, депутати, школярі – усі вони передавали сюди рушники як пам’ять про своє місто чи село, як символ України, як талісман, як  мистецький витвір народного генію. 
 л7
 
л8
У Сєверодонецьку на дітей чекав керівний склад управлінь Національної поліції Луганської області з кадрового забезпечення та відділу ювенальної превенції Олександр Шеховцев й Андрій Кочубей. Вони розповіли групі про подвиги і героїчну загибель правоохоронців, які віддали своє життя за територіальну цілісність і незалежність України. Ліцеїсти поклали квіти до пам’ятника «Героям правоохоронцям, які поклали життя за Україну», вшанувавши пам’ять старшини міліції Сергія Щокіна, начальника слідчого відділу Віталія Петренка та полковника поліції Сергія Губанова. Працівники поліції провели для учнів ознайомлювальну бесіду про вибухонебезпечні предмети, нагадали правила поведінки під час виявлення підозрілих предметів, продемонстрували військову техніку, спецзасоби, які використовуються в роботі спецпризначенцями. На згадку про зустріч управління поліції подарувало учасникам екскурсії браслети – смужки, які допоможуть бути помітними дітям на дорозі у темний час доби. 
 л9
 
л10
 
Наступна зупинка була із львівським «присмаком», адже  місцем для неї було обрано пекарню щастя «Lviv Croissants»! Діти з великим задоволенням  прослухали історію з′яви на Сході України львівської кав′ярні. Її переповіла адміністраторка Надія Панова. З’ясувалося, що власником пекарні – кав’ярні є львів’янин Роман Кушнір, який у свій час приїхав на Луганщину як волонтер. Згодом у пана Романа виникла ідея створити у нас колоритний острівець львівської культури, кулінарних традицій. Так у Сєвєродонецьку відкрився ошатний заклад, де можна «скуштувати щастя на смак», поринути в атмосферу Львова.  
 л11
 
л12
На цьому сюрпризи не скінчилися: на зустріч з дітьми прибув голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Сергій Гайдай – людина, ім’я якої вже викарбувано  в історичних анналах України. Чи то місце зустрічі, чи атмосфера  стародавнього Львова так вплинули, але зустріч із очільником області пройшла  по-домашньому тепло, без пафосу, змістовно. Учнів цікавили різноманітні питання: і  про особливості роботи Сергія Володимировича, і про якості, що допомагають йому виконувати обов’язки голови  військово-цивільної адміністрації. Одинадцятикласники цікавилися проблемами у сфері освіти Луганщини,  про те, як бути успішними сьогодні.  
Змотивовані, окрилені порадами досвідченого лідера, діти вже по дорозі додому планували, що робитимуть в ліцеї як члени учнівського самоврядування, які зміни в роботі вноситимуться, які традиції можна започаткувати.
 л13
Останньою зупинкою в першому маршруті проєкту був Луганський обласний академічний український музично-драматичний театр. Того дня він зустрів своїх відвідувачів виставою «80 сезонів. Пишаємося кожним» про історію закладу від дати створення до сьогодення. Дивовижна гра акторів, музика, хореографічні композиції, емоційність виконання різних ролей – усе це справило незабутнє враження на усіх нас. Особливо цінним стало те, що виставу побачили учасники зразкової театральної студії «КЛАС», які тільки-но розпочинають свою «театральну кар′єру». Тому цінним є їх перше «живе»  знайомство з театром та акторським ремеслом. Адже в планах – творчі подорожі і гастролі, участь у цікавих заходах. 
Додому ліцеїсти повернулися задоволені, натхненні, щасливі від того, що мали можливість багато цікавого та корисного побачити й почути. Діти збагатилися духовно, сповнилися гордістю за свій славетний край та людей, що залишили свій слід в історії Луганщини.
Від імені батьків хочеться висловити щиру подяку всім, хто зробив таку яскраву, змістовну подорож можливою. Насамперед президентові ГВО «Громадянський корпус» Романові Солодкому за подаровані квитки в театр. Заступникові начальника ГУНП в Луганській області полковнику поліції Юрієві Слухаєнку за організацію зустрічі та супровід ДАЇ. Начальникові Управління освіти, культури, молоді та спорту Кремінської міської ради Олексієві Удовенку за наданий транспорт для перевезення учасників проєкту.  Керівникові ГВО «Громадянський корпус» в Луганській області Олені Стеценко, яка продумала екскурсійний маршрут, скоординувала роботу на локаціях, зробила все можливе для того, щоб подорож була організованою, безпечною і незабутньою.
Із вдячністю Оксана Кошелева, 
мати одного з учнів екскурсійної групи 
Відеоматеріал про зустріч ліцеїстів з главою Луганської ОДА С.Гайдаєм:
  • Гуманітарна допомога від "Громадянського Корпусу"

    Від початку російської військової агресії проти України, з 24 лютого по цей час "Громадянський Корпус" силами своїх волонтерів продовжує доправляти

  • Вітаємо з Днем Конституції !

      Керівництво, Правління, актив, всі учасники та волонтери "Громадянського Корпусу" поздоровляють громадян України зі Святом Головного Закону нашої Держави, висловлюючи

  • 1

tishenko2