Крига скресла, підприємці!

gah_1Про новий порядок оформлення дозвільної документації на тимчасові споруди (ТС) в Києві «Громадянському Корпусу» розповідає начальник відділу тимчасових споруд та реклами Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища Дмитро Валерійович Каплун.

Такого поняття, як подовження дозволу, вже немає. Рішення Київської міської ради № 176/4988 від 28 жовтня 2010 року чітко говорить, що всі дозволи підприємці мають поміняти на ордери, які видаються Головним управлінням містобудування і надають заявнику право на розміщення ТС на термін, визначений цим ордером. Цей процес розпочався у травні. Ми приймаємо документи лише в тих підприємців, чиї споруди вже встановлені. На нові ТС документи не оформлюються. Для вже діючих споруд розроблено спеціальний тимчасовий порядок отримання тимчасових ордерів.

Для їх отримання необхідно прийти в Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища особисто або юридично уповноважити на це свого представника. В управлінні підприємці отримають консультацію і всю необхідну інформацію щодо документів, які їм необхідно подати.

Головний серед них – це паспорт прив’язки, на основі якого наші фахівці роблять висновок, чи може тимчасова споруда знаходитись на певному місці, чи є для цього критичні обмеження, чи не знаходиться вона на комунікаціях, яка її відстань від охоронних зон. Це – найголовніше. Слід також зазначити, що у місті є також проблемні зони, мешканці яких постійно скаржаться на діяльність ТС. Щоб не створювати соціальної напруги, ми враховуємо і ці нюанси.

В заяві, яку має подати підприємець, з’явився пункт про функціональне призначення споруди, якого не було раніше. Ми реєструємо заяву, а підписана підприємцем декларація про наміри щодо усунення недоліків дозвільної документації для розміщення тимчасової споруди дає йому імунітет на 28 днів, під час яких його не турбуватиме Київблагоустрій. У випадку ненадання необхідних документів протягом цих 28 днів підприємець повинен протягом трьох календарних днів демонтувати свою ТС.

Протягом п’яти днів після того, як всі необхідні документи подані, ми видаємо договір про пайову участь. Але хочу зазначити, що все відбувається швидше, ніж за 5 днів. Якщо у нас немає зауважень, ми готуємо угоду про пайову участь, розраховану на півроку. В залежності від площі ТС та її цільового призначення, зонального та функціонального коефіцієнтів, визначається сума цієї пайової участі. Її, до речі, можна буде сплачувати частинами. Є нарікання на коефіцієнт, але пройде якийсь час, два-три місяці, у нас з’явиться більше статистичних даних, більше інформації, тому це питання потрібно ще необхідно буде обговорювати.

Людина оплатила договір пайової участі, приходить до нас, ми даємо їй декларацію про наміри, підприємець заключає договір на виготовлення паспорта прив’язки в нашому інституті генерального плану. Паспорт потрібно оновити, тому що старі, скажемо відверто, робились як попало і різними організаціями.

В підсумку підприємець отримує тимчасовий ордер на півроку.

За ці півроку підприємець отримує паспорт нового зразка, висновок, має за нашим висновком узгодити все з певними інстанціями (наприклад, Управлінням транспорту, Водоканалом, Київенерго) і вирішити земельне питання. Планується, що це можна буде зробити шляхом особистого земельного сервітуту на 3-5 років. Проект відповідного рішення вже знаходиться у Київраді.

Оплативши договір про пайову участь, узгодивши всі питання з відповідними інстанціями за нашим висновком і вирішивши земельне питання підприємець отримає постійний ордер строком на строк дії договору сервітуту. Якщо з тих чи інших причин людина не змогла виконати одну з умов, ми можемо подовжити тимчасовий ордер на півроку за умови пайової участі. За методикою пайова участь буде тотожною сервітуту. Методика розрахунку та сама.

gah_2Віктор Кобилянський, головний юрист ГО «Громадянський Корпус»:

У першу чергу слід зазначити, що новий порядок розміщення ТС дійсно працює. Хоча слід звернути увагу, що шлях до початку його реального функціонування був довгим. Рішення Київради «Про деякі питання організаційної єдності з видачі ордерів на розміщення тимчасових споруд (малих архітектурних форм)» від 28.10.10 р. №176/4988 було оприлюднено (і відповідно вступило в силу) лише 4 лютого цього року. Але і після цього воно тривалий час не працювало, що підтверджує інтерв’ю з паном Каплуном. Більше того, і сьогодні зарано говорити про те, що дане рішення працює в повну силу.

Так, зокрема досі не затверджені інструкція щодо Єдиної електронної бази даних тимчасових споруд, Комплексна схема розміщення тимчасових споруд, відсутнє рішення щодо розміру плати за земельний сервітут, незрозумілою лишається процедура оформлення прав на земельні ділянки для розміщення ТС. Все це може означати, що після завершення строку дії Тимчасових ордерів на розміщення ТС підприємці зіткнуться з неможливістю або надзвичайною складністю оформлення постійних ордерів.

У той же час слід звернути увагу, що в питаннях розміщення ТС міська влада стала прозорішою. А тимчасові ордери на розміщення ТС є надійними документами, які гарантують захист встановлених ТС від демонтажу. Отже, приєднаємося до поради Дмитра Валерійовича: якщо ви ще цього не зробили – терміново звертайтеся до Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища КМДА за оформленням тимчасового ордера. Без цього ви не зможете бути впевненими, що ваш кіоск залишиться на місці хоча б до завтра.